Netiohtude teavitus lapsevanematele

Loomise kuupäev 28.10.2021

Teabeleht, Oktoober 2021
Eesti Koolipsühholoogide Ühing
Politsei- ja Piirivalveameti veebipolitseinikud


Head lapsevanemad

Internetis levib igal ajal väga erinevat teavet. Selle hulgas on ka väljakutsed ja mängud, mõni neist naljakas, ohutu, aga mõni on reaalne oht elule. Kahjuks levib ka sellised „mänge“ mille lõppeesmärk ongi eneselt elu võtmine.

Käesolevaga soovime meelde tuletada, et lapse esimene kaitseliin selliste asjade eest on eeskätt lapsevanem. Kooli õpetajad ja tugispetsialistid, veebipolitseinikud ja muud nõustajad saavad toetada ja abistada. Kui tunned abi järele vajadust, ära kõhkle abi või nõu küsida!

Järgnevalt toome välja mõned ohtlikumad väljakutsed, soovitused nende märkamiseks ja lapse aitamiseks. 

Mäng “Momo”. Tegelane Momo annab kasutajatele ülesandeid, mida need täitma peavad. Lapsed tõsimeeli usuvad, et tegu on mingi üliinimliku häkkeriga, kes võibki oma ähvardused ellu viia, kui mitte teha seda, mis ta käsib. Tehakse Momo-nimeline konto, mis siis saadab sõnumeid. Lapsele tuleb juba algusest selgitada, et mitte miski ei saa tulla läbi ekraani ja talle või tema lähedastele haiget teha! Isegi kui ta seda väidab.

Sõiduteedel mängitav mäng „Jookse või sure“ sisu on joosta liikuva sõiduki eest võimalikult lähedalt üle tee, kogudes iga filmitud „etteaste“ eest punkte. Aeg ajalt võiks lapsevanem tunda huvi, millised fotod/videod laps teinud on. Vaadata, mida on ta postitanud oma erinevatele kontodele.                       

Mäng: „Sinine Vaal“, „Blue Whale“ või „Синий кит" ja muud analoogsed on ka varasemalt pälvinud meedia tähelepanu. Seega tuletame taaskord ka seda meelde. Mängu saamine on laste jaoks lihtne – tuleb postitada teemaviide #bluewhale, #iminthegame vmt. Seejärel võtab võõras inimene lapsega ühendust. Ta suhtleb lapsega interneti teel ning läbi hirmu ja ähvardamiste mõjutab tema käitumist. Lapsele edastatakse erinevaid ülesandeid, millest suur osa on seotud kahjustava käitumisega. Ohumärgiks on kriimustused kehal, jäsemetel. Mõni neist võib meenutada vaala või näiteks tähe-numbri kombinatsiooni. Põhjalikuma loetelu leiate https://www.educare.co.uk/files_cms/resources/What_is_the_blue_whale_challenge.pdflink opens on new page

Lapsevanemad, jälgige palun, millega teie laps arvutis või nutiseadmes tegeleb, pöörake tähelepanu laste muutunud käitumistele ja nähtavatele vigastustele, vestelge lapsega võimalikest ohtudest (häid nõuandeid vestluseks leiate allpool toodud artiklitest). Ohumärkide ilmnemisel tuleb säilitada rahu ning olla lapsele toeks keerukast olukorrast väljatulemisel. Kui kahtlustate, et laps (teie enda laps või keegi teine, nt mõni teie lapse sõber) on sattunud mängu ja vajab abi, tuleb lapsega rääkida ohtudest ning teavitada koolipsühholoogi, sotsiaalpedagoogi, kohalikku lastekaitsetöötajat või politseid.

  • Samuti võib helistada lasteabitelefonil 116 111.

  • Lasteabi.ee soovitused lastevanematele:

https://www.lasteabi.ee/teemad/list/kkk/valjakutsemangud.htmllink opens on new page

https://pealinn.ee/2020/08/24/enesevigastusmangude-loojad-teevad-kurja-sest-neis-endis-peitub-valu/link opens on new page

Viimati muudetud 28.10.2021.